początek chanuki

Wizyta w Syngodze Pod Białym Bocianem w czasie Chanuki

Wczoraj w ramach obchodów Święta Świateł – żydowskiej Chanuki gościliśmy w synagodze wrocławskiej

Program naszych zajęć edukacyjnych dla klas 1-4 był bardzo inspirujący.

Na początku w ramach warsztatów plastycznych wraz z naszą Panią Marzenką tworzyliśmy za pomocą łańcuchów ogromne Chanukije – świeczniki. Było dużo skupienia. Musieliśmy się wykazać wytrwałością oraz precyzyjnością. Nasze dzieło możecie podziwiać na zdjęciu.

Następnie pod czujnym okiem Pani Sylwii oraz wychowawców rozpoczęła się pasjonująca przygoda w grę dreidel – „czworoboczny bączek z pojedynczą literą hebrajską po każdej stronie, który służy do uprawiania tradycyjnej żydowskiej gry hazardowej podczas święta Chanuka” (za Wikipedia).

 

Jak nas wciągnęła gra też możecie zobaczyć na zdjęciach. Emocji było mnóstwo, a czekoladowe pieniądze na koniec zostały bezpardonowo skonsumowane

Były też puzzle chanukowe.

Spotkanie z rabinem Boazem Pashą

Starszyzna (czyli klasy 5-8) najpierw wybrała się do kina na Diunę.

Następnie swoje kroki uczniowie skierowali do Synagogi pod Białym Bocianem, gdzie czekał na nich rabin Boaz Pash.

Rabin specjalnie przyleciał do Polski z Izraela, aby świętować Chanukę wraz ze społecznością żydowską.

To był najważniejszy punkt programu wczorajszej wycieczki. Podczas prezentacji rabin poprosił o pomoc i Rafał – uczeń ósmej klasy pomógł mu w opowiadaniu o tradycji świętowania Chanuki. Było dużo wiadomości, sporo zabawy i trochę piosenek. Każde spotkanie z rabinem wzbogaca naszą wiedzę o kulturze i tradycjach żydowskich.

Dzieci odpaliły kolejną świeczkę na Chanukiji, po czym obejrzały prezentację przygotowaną przez rabina, podczas której rozmawiano o tradycji święta.

Wspaniałym podsumowaniem wiedzy, był quiz zrobiony przez rabina. Dzieci zdały go… śpiewająco.

Wracając do śpiewania , nie zabrakło go w dalszej części, a piosenka „Chanuka, oj chanuka” przypadła mocno do gustu naszym pociechom.

Oczywiście nie mogło obejść się bez koszernych pączków i gorącej herbaty, a to za uprzejmością Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, za co również ogromnie dziękujemy.

Dzięki uprzejmości Dzielnica Wzajemnego Szacunku i organizacji przez naszą edukatorkę kultury żydowskiej Panią Sylwię mogliśmy kontynuować wycieczkę i wybraliśmy się na spacer po kościołach Dzielnicy Wzajemnego Szacunku 4 Wyznań.

Szybko dotarliśmy do kościoła prawosławnego na ul.Mikołaja, gdzie spotkaliśmy się z księdzem. Z pasją opowiedział nam o historii tego miejsca, tradycjach i religii. Oczarowało nas wnętrze. Mogliśmy również zapalić intencyjną świeczkę.

Następnie skierowaliśmy się do kościoła katolickiego na ul.Św.Antoniego, gdzie z uważnością wysłuchaliśmy opowieści o historii tego miejsca.

Ostatnim punktem wycieczki był kościół ewangelicki na ul.Kazimierza Wielkiego. Tam również wysłuchaliśmy opowieści o historii i tradycjach tego miejsca i wyznania.

Jesteśmy szkołą, która wywodzi się z Wrocławia. Mamy coraz większą świadomość o wielokulturowości tego miasta. Wiemy też, jak ogromny wpływ na rozwój naszego miasta miała żydowska społeczność Wrocławia. Uczy to nas szacunku, tolerancji, akceptacji do różnorodności, jaką jest istota ludzka.

Bardzo cieszą nas takie wycieczki, jest to najlepszy sposób na zdobywanie wiedzy.

 

Po tak wyczerpującym dniu wróciliśmy do szkoły na odpoczynek w trakcie świetlicy

Dziękujemy Gminie za dzień pełen wrażeń i emocji, za ciepłą herbatę w ten chłodniejszy dzień.

Dziękujemy

Comments are closed.
czerwiec 2023
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Ostatnie Posty
Skip to content